Земля є водночас матеріальної цінністю та абстрактним концептом, який показує належність певної території фізичній чи юридичній особі. Приватизація землі дозволяє власникам ефективніше використовувати ресурси, тим самим підвищуючи загальний економічний рівень країни, що є вкрай вигідним для органів влади. На території України передбачено безкоштовну приватизацію земель для певних категорій громадян.
Здобути законне право на безоплатну приватизацію землі на території України може далеко не кожен. Цей привілей доступний лише зі схваленням представників органів місцевого самоврядування, державних установ з питань нерухомості або виконавчих інститутів, що знаходяться поблизу території, що розглядається.
Категорії осіб, які можуть претендувати на безоплатну приватизацію землі в Україні:
Особам, які хочуть скористатися правом безкоштовної приватизації, слід подати заяву до обраної Ради народних депутатів, територіально закріпленої за ділянкою, що розглядається. У документі потрібно вказати характер майбутнього використання землі, географічне розташування, площу, а також сімейний стан власника. Як правило, зразок заяви надається співробітниками обраної установи.
Узгоджена заява дозволяє подати заявку на проект із відведення землі. Цей документ також вимагається узгодити в органах місцевого управління, список яких надається в Раді народних депутатів.
Приватизація земельної ділянки в Україні має бути обґрунтованою. Тому при запиті власнику потрібно вказати вид території.
Безкоштовно приватизувати можна лише такі типи площ:
У деяких випадках допускається безкоштовна приватизація території для тих категорій громадян, які є власниками земельних ділянок упродовж п'ятнадцяти років та більше. Шанси отримати схвалення від органів приватизації значно зростають, якщо громадянин, що звернувся, належить до таких уразливих категорій громадян, як пенсіонери або люди з обмеженими можливостями.
Сам процес оформлення землі у власність не становить особливих труднощів. Проте головна складність, з якою найчастіше стикаються українські громадяни, полягає у непостійності умов та вимог державних інстанцій. Зміни до текстів статей Земельного кодексу вносяться настільки часто, що кожному вдається залишатися хвилі.
Незмінною умовою безкоштовної приватизації землі як в Одесі, так і на території всієї України залишається подання спеціальної заяви до відповідного органу влади. Як правило, це Рада народних депутатів або міська рада населеного пункту, що розглядається. У документі потрібно вказати точну площу земельної ділянки, а також характер її подальшого використання.
Як фізичним, і юридичним особам перед поданням заяви оформлення безкоштовної приватизації землі потрібно підготувати певний набір документів.
Папери, які запитують під час безкоштовної приватизації ділянки:
Після подання заяви та надання всіх запитуваних документів починається аналіз запиту. На цей процес йде від одного до трьох місяців. У більшості випадків приходить позитивна відповідь. Однак відмова також можлива. Підставою для нього зазвичай є невідповідності описаних у паперах параметрів ділянки з його реальними даними.
Для різних категорій осіб нюанси процесу безкоштовної приватизації можуть дещо відрізнятись. Проте існує загальний порядок ведення даного процесу, через який зобов'язані пройти всі громадяни, які бажають приватизувати свою земельну ділянку.