Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Юридична компанія «Документи»
 • Узаконення самовільних та нових будівель
 • Видача дозвільних документів на проведення будівельних робіт
 • Оформлення технічних звітів та проектів
 • Оформлення будь-яких документів власності на будинок та земельну ділянку
Консультація провідних юристів безкоштовно
Правовий аналіз документів

Узаконення самобуду

В українському законодавстві зміни відбуваються практично щороку. Тому не дивно, що постійно виникає плутанина з приводу того, що можна будувати на законних підставах без отримання дозволів, а про що краще повідомити відповідні органи. Кожен чув хоча б один раз термін «самовільне будівництво», але що це таке і які штрафи за нього? У чому полягає легалізація самобуду?

Узаконити самобуд в Одесі

Самовільне будівництво є досить поширеним явищем. За даними БТІ міста Одеса багато самобудів виникло через незнання чинних нині правил. Найчастіше це стосується окремих інвесторів, які виконують деякі незначні роботи, наприклад ремонтні роботи, що викликають зміну зовнішнього вигляду будівель, зводять додаткові будівлі або прибудови.

Часто люди не розуміють, що для таких робіт потрібен дозвіл. Вони переконані, що оскільки дільниця та будівля є їх власністю, вони мають право вносити будь-які зміни, не отримуючи на те дозволів. Потім вони дуже здивовані тим, що їхні дії закону протиправні. Після цього виникають питання — де узаконити самобуд, що для цього потрібно. Легалізація самобуду в Одесі, як і по всій Україні, є проблематичною саме через незнання тонкощів процедури. Щоб швидко узаконити самобуд в Одесі, можна звернутися до кваліфікованих юристів компанії.Документи».

Скільки коштує узаконити самобуд?

Незалежно від цього є зведення самобуду усвідомленим рішенням чи це сталося через незнання законів, слід зробити кроки до узаконення самобуду. Ціна несерйозного ставлення до цього питання є досить високою (з 01.01.2018 штраф становить 18 мінімальних зарплат). Несплата штрафу може спричинити знесення будівлі.

Юридична компанія "Документи" займається підготовкою необхідного для узаконення самовільного будівництва пакету документації. Вартість послуг розраховується індивідуально для кожного конкретного випадку та залежить від категорії об'єкта, дати його зведення та інших факторів.

Супутні послуги

Що є самобудом згідно з українським законодавством?

Самобудом вважається об'єкт, що у процесі будівництва чи побудований без дозволу на будівництво, проведення будівельних робіт без необхідного дозволу. Варто пам'ятати, що під будівельними роботами мається на увазі реконструкція, ремонт, зведення або навпаки знесення будівлі або її частини. Якщо органи будівельного нагляду дізнаються про незаконне будівництво (ремонт), очікується адміністративних рішень, які ведуть великому штрафу і навіть ордеру на знесення.

Під самобудом маються на увазі:

 • будівельні роботи, що здійснюються без дозволу або за не затвердженим проектом;
 • підготовчі роботи, які проводяться без дозволу на їх виконання;
 • житловий будинок, гараж, лазня, сарай, інша нерухомість, зведені на ділянці, не призначеній для цієї мети або з порушенням норм будівництва.

Тобто будь-яке будівництво, яке здійснюється без відповідної документації, з порушенням норм безпеки чи чужих прав власності вважається самовільним. Наприклад, балкон, обладнаний у багатоквартирному будинку без згоди сусідів та без належного оформлення – типовий самобуд.

Як узаконити самобуд

Правила, що діють в Україні, дозволяють легалізувати практично будь-який самобуд — прибудову до приватного будинку, квартири. Звичайно, нічого не відбувається автоматично, щоб узаконити самовільне будівництво, її власник має пройти відповідну процедуру. З чого почати? Насамперед, потрібно надати список документів. Залежно від ситуації процедура узаконення та пакет необхідної документації можуть бути різними, тому попередньо слід проконсультуватися з юристами.

Документи для оформлення самобуду

Документи, які будуть потрібні у будь-якому випадку:

 1. Паспорт та ІПН;
 2. документи на землю;
 3. Технічна документація на будівлю (технічний паспорт).

Етапи оформлення самовільного будівництва

Універсальний спосіб отримати необхідні дозвільні документи – узаконення судом. Щоправда, треба бути готовим до того, що процедура займе чимало часу та оплати судових витрат. До того ж, важко зі стовідсотковою впевненістю спрогнозувати позитивне рішення. Тому іноді краще обійтись без суду.

Самовільне будівництво можна легалізувати через ДАБК – заплатити всі штрафи та отримати необхідні документи або за спрощеною схемою, яка застосовується до невисотних будинків стандартної забудови. За спрощеною схемою також можна легалізувати індивідуальні садові будиночки та господарські будівлі на дачній ділянці. На дачі самобуд можна узаконити за дачною амністією. Цей спосіб застосовується до будівель площею до 300 м. кв., побудованим у період з 1992 по 2015 роки.

Проблеми з тим, як узаконити прибудову до існуючої будівлі або будь-яку незаконну споруду, значною мірою залежать від форми власності на ділянку під будовою. На орендованій землі щось збудувати чи звести прибудову до будівлі можна лише за чітко вираженої згоди орендодавця.

Будівництво на неприватизованій землі, що належить юридичній особі (сільрада, районна адміністрація тощо), спричиняє відразу дві проблеми – самозахоплення землі та самовільне зведення будівлі. І тут легалізація будівлі можлива лише, якщо власник землі згоден передати її забудовнику з законних підставах (оренда, продаж). Після оформлення прав на землю, насправді вже на своїй ділянці, можна приступати до узаконення самобуду. На земельній ділянці, що знаходиться на приватизованій землі, подібних проблем не виникає. Щоправда, якщо земля у власності кількох осіб, знадобиться згода співвласників.

Замовити дзвінок

Узаконення самобуду на муніципальній землі

Узаконення самобуду на державній землі, на ділянці, яким на правах оренди володіє юридична особа, наприклад гаражний кооператив, так само пов'язане з низкою проблем. Особливо це стосується нецільового використання землі – наприклад, ділянка призначена для будівництва гаражів, а хтось із членів кооперативу здійснив самовільну споруду лазні. Розібратися в такій заплутаній ситуації та знайти правильне рішення простіше кваліфікованому юристу.

Прибудова до багатоквартирного будинку або прибудова до квартири простіше саме узаконити, ніж отримати дозвіл на реконструкцію, тому що вважається, що жодна прибудова не прикрашає будинок. Якщо прибудова не викликає нарікань сусідів, не заважає проїзду транспорту і не порушує будівельних норм, її можна узаконити. У гуртожитку подібні будівельні роботи можуть вестись за погодженням із підприємством, на балансі якого воно знаходиться. У загальному дворі будівлі можна узаконити, якщо є згода сусідів, отримано дозвіл на ЖЕК, самобуд не виходить за червоні лінії.

Проводити реконструкцію чи перепланування у під'їзді чи зводити прибудови до нежитлового приміщення, також варто, заручившись згодою сусідів, бажано отриманою в письмовій формі. Узаконення самовільної прибудови до нежитлової будівлі передбачає проведення експертизи, що підтверджує безпеку будови для оточуючих, а також підготовку великого пакету документів.

Коли не потрібно легалізувати самобуд?

Немає необхідності отримувати дозволи на окремі одноповерхові надвірні будівлі, навіси або оранжереї (зимові сади), що не вимагають зведення фундаменту. Тимчасові споруди, які планують демонтувати чи переміщати до іншого місця.

Самобудом не вважається реконструкція зовнішніх перегородок та будівельних елементів односімейних житлових будівель, якщо вони не призведуть до збільшення існуючої площі цих будівель. Перестановка санітарно-технічного обладнання, влаштування або закриття дверних/віконних отворів у не капітальних стінах.

Перелічені будівельні роботи є самобудом. Однак розібратися в поєднаннях законодавства не досвідченій людині складно. Щоб виключити прикрі промахи при легалізації самовільно збудованих чи реконструйованих об'єктів, доцільно залучити до цієї процедури юристів, що спеціалізуються у цій сфері. Фахівці компанії «Документ» допоможуть у найкоротший термін підготувати необхідну документацію для легалізації самостійно зведених будівель.

Від нас ви отримаєте
 • Правовстановлюючі документи
 • Цінні папери на нерухомість
 • Можливість розпоряджатися своєю
  нерухомістю (продавати, дарувати,
  залишати у спадок)
Заощадите
 • Час
 • Нерви
 • Гроші
Замовте безкоштовну юридичну консультацію
Чому нам довіряють
100%
Гарантія результату
10 років
Досвід роботи
8
Офісів в Одесі
5572
Будинки, введені в експлуатацію
Як ми працюємо?
Ви заповнюєте форму
Ми вам передзвонюємо
Надаємо безкоштовну юридичну консультацію
Ви отримуєте місяці заощадженого часу та здоров'я
Ми вирішуємо вашу проблему, не турбуючи вас через дрібниці
Ми укладаємо з вами договір
Контакти
Подивитись на карті Одеси
UA