Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42

Оформлення землі під багатоквартирним будинком

Хто і навіщо може оформити декларація про землю під багатоповерхівкою?

Прибудинкова територія може бути оформлена мешканцями багатоквартирного будинку у спільну пайову власність. Як підстава для ініціації процедури може бути будь-яка причина.

Оформлення землі

Зазвичай прагнення оформити права зумовлюється бажанням власників контролювати рішення місцевих органів влади щодо розміщення об'єктів на прибудинковій території.

Яка територія належить до земельної ділянки багатоквартирного будинку

Законом не передбачено єдиного стандарту, відповідно до якого визначається площа земельної ділянки багатоповерхового будинку як прибудинкова зона. У кожному разі розмір визначається приватному порядку. Отримати актуальну інформацію можна у кадастровому паспорті або через оформлення запиту до Держреєстру.

До такої ділянки відносять не тільки ту землю, яка розташовується під спорудою, але також і інші зони, паркінг, дитячий майданчик, палісадник уздовж будинку.

Хтось може скористатися правом власності землі під багатоквартирним будинком.

Одна людина не може оформити всю землю лише на себе. Володіння ділянкою виключно колективне. Кому яку частку буде виділено і яких умовах – усе це визначається загальними зборами власників.

оформлення землі під багатоповерхівкою

Етапи оформлення земельної ділянки під багатоповерхівкою

Процедура оформлення права на землю під багатоповерхівкою є досить тривалою і передбачає необхідність у значних витратах, тому мешканцям варто заздалегідь підготуватися до процесу та оцінити власні можливості. Стандартна інструкція складається з наступних етапів:

  1. Насамперед проводяться загальні збори власників багатоквартирного будинку, на яких має бути прийняте рішення про оформлення землі з уточненням часток кожного з мешканців. Обов'язково потрібно вести протокол – надалі він знадобиться для подання до уповноваженого відомства.
  2. Перевіряються межі прибудинкової території. Цілком можливо, що вони не були встановлені раніше. У такому разі мешканцям доведеться звернутися до місцевих органів влади та подати заявку на уточнення кордонів. Наприклад, в Одесі подібними заходами займається Департамент міського майна. Межування здійснює кадастровий інженер. Спочатку він розробляє проект та погоджує його з мешканцями. Після чого потрібно домогтися затвердження плану міською владою.
  3. Збираються документи. Для оформлення права на землю під багатоквартирним будинком та виділення спільної часткової власності доведеться звернутися до відомства, що реєструє. Крім кадастрового плану необхідно зібрати низку інших обов'язкових відомостей.
  4. Подається запит до Держреєстру. Зазвичай цим займається довірена особа, яка була обрана на загальних зборах власників. Подати документи можна і до багатофункціонального центру. Також потрібно буде сплатити державне мито.

Залишається лише чекати, доки співробітниками реєструючого відомства не буде перевірено отримані відомості, на підставі яких вони виносять рішення про оформлення права власності на землю під багатоквартирним будинком. За підсумками розгляду вносяться записи до Реєстру, після чого мешканці можуть отримати витяг для підтвердження прав на землю.

Необхідні документи

Для реєстрації права потрібно підготувати перелік документів:

  • заяву на проведення процедури постановки на облік права спільної часткової власності;
  • цивільний паспорт особи, уповноваженої представляти інтереси мешканців;
  • кадастровий план земельної ділянки;
  • рішення загальних зборів власників про оформлення землі під багатоповерхівкою до загальної пайової власності;
  • протокол загальних зборів про встановлення часток кожного жителя;
  • правовстановлюючі документи для підтвердження прав власників на приміщення, що їм належать.

З огляду на обставини співробітники реєструючого відомства мають право вимагати додаткові відомості, тому зазначений вище список може бути поповнений іншими позиціями.

Плюси та мінуси оформлення прав на землю під багатоквартирним будинком

Чи варто оформлювати землю у власність, кожен із власників квартири у багатоквартирному будинку має вирішити сам. При цьому слід враховувати як плюси, так і мінуси процедури. Як переваги варто виділити:

  • за рахунок обтяження органи влади не зможуть вільно розпоряджатися прибудинковою територією – спочатку їм доведеться заручитися згодою власників. Подібний підхід гарантує, що інтереси мешканців буде дотримано;
  • саме власники вирішують, що буде зведено поряд із будинком. Відкриття мініринку в кроковій доступності далеко не завжди вітається людьми, тому вони мають право заборонити його обладнання та використовувати землю для будівництва дитячого майданчика чи стоянки;
  • можна отримати навіть прибуток, якщо зборами мешканців буде ухвалено рішення про здачу землі в оренду. Виручені гроші можуть бути розподілені між усіма власниками або спрямовані задоволення загальнобудинкових потреб;
  • вартість квартири з правом власності на ділянку вища за стандартну.

До недоліків можна віднести такі:

  • для повного проходження процедури оформлення варто запастися терпінням – процедура може тривати кілька місяців;
  • з отриманням прав слід пам'ятати і про обов'язки: мешканці повинні стежити за чистотою та облагородженням території. А якщо ні, то їм доведеться сплатити штраф за ігнорування нормативних положень. Але це не означає, що самим власникам доведеться прибирати сміття та чистити дорогу від снігу. Цим займається окрема організація: керуюча компанія. Рішення про відповідальну фірму приймається на загальнобудинкових зборах;
  • реалізація процедури передбачає необхідність істотних витрат, якщо виникла потреба у залученні кадастрового інженера щодо межування.

Ще один нюанс – земельний податок, який обчислюється на кожного мешканця з урахуванням розміру частки, що належить. Також доведеться сплатити податок на доходи, якщо ділянку було здано в оренду, а виручені кошти розподілено між власниками.

UA