Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42

Про продаж землі в Україні

В Україні скасовано раніше чинний мораторій, який стосувався реалізації наділів землі для ведення сільськогосподарської діяльності. Що змінює ця реформа для українців та іноземців?

Закон про продаж землі

Хто зможе купувати землю? 

Відповідно до Закону, купити та володіти земельними наділами, за умови, що це сільгосп. угіддя, можуть:

  • люди, які мають громадянство України;
  • компанії, кінцевим бенефіціарієм яких виступають громадяни України чи сама країна, її територіальні об'єднання;
  • безпосередньо держава;
  • власне, територіальне об'єднання.

Крім цього, власником землі може стати банківська установа, якщо сільськогосподарські угіддя стягнули як заставу. Але для фінансових організацій є додаткова умова: вони мають протягом 2 років продати ділянку на торгах.

До 2024 р. купувати землю може лише держава, її повнолітні громадяни та територіальні об'єднання. Для юридичних суб'єктів доступ до реалізації та придбання наділів планується відкрити з початку 2024 року.

Супутні послуги

Хто зможе купити землю?

Законодавство встановлює чітко списки тих, хто має можливість набувати дільниць, і кому це заборонено.

Не зможуть купити сільськогосподарські угіддя:

  • компанії, кінцевим бенефіціарієм яких виступають іноземці: їм діє заборона купівлю ділянок сільгосп. призначення, що перебувають у комунальній або державній власності, розташовані ближче ніж на 50 км від кордону держави (крім морського кордону);
  • компаніям, у яких учасники чи бенефіціарій – громадяни РФ;
  • всі, хто має відношення до терористичних структур;
  • компанії, у яких бенефіціар – інша держава;
  • юридичні суб'єкти, власники яких мають реєстрацію на офшорних територіях;
  • громадяни та компанії, які потрапляють під економічні санкції;
  • фірми, які контролюються особами, які мають реєстрацію в Ірані чи КНДР.

Також земельні наділи не можуть купити ті компанії та юридичні структури, чиїх господарів не вдається визначити.

Яку землю можна буде продавати та купувати?

Незважаючи на набрання чинності документом, продавати і купувати землю можна буде не будь-яку. Поки що продовжує діяти мораторій на ділянки, які перебувають у володінні держави або є комунальною власністю. Такі наділи займають близько 26% сільськогосподарських угідь у країні.

Також заборона поки що діє щодо окупованих територій, включаючи Крим, крім тих угідь, що перейшли у право власності у спадок. Ще не можна продавати та купувати ділянки, які були відчужені. Інші наділи, призначені для ведення сільського господарства, можна купувати та продавати.

Який обсяг землі може купити українець?

Громадяни України можуть купити ділянку (один або кілька) за умови, що загальна площа наділів буде не більшою за 10 тисяч гектарів. Однак до 2024 року діє обмеження, що дозволяє купувати не більше 100 га. Якщо людина є учасником юридичної структури, то при підрахунку наділів, що належать їй, обов'язково враховується та земля, що припадає їй, відповідно до участі у статутному капіталі. Якщо людина купила землю до 01.07.2021 року, то вона не підпадає під обмеження у 100 га. Щодо юридичних осіб, то для них також діє ліміт на володіння ділянкою понад 10 тисяч гектарів.

Право іноземця на придбання земельної ділянки в Україні

Ухвалений закон прописує чіткі вимоги щодо продажу земель для ведення сільського господарства лише для українців. Що стосується іноземців, то питання поки що залишається відкритим. Його рішення має бути отримане під час референдуму. Поки його не буде проведено в країні, іноземні особи не зможуть стати власником наділів в Україні навіть через юридичні структури, які правильно і законно оформлені на території країни.

Більше того, іноземці, а також особи без громадянства, не мають права купувати частину у статутному капіталі, паї, акції чи членство у тих структурах, які володіють сільськогосподарськими землями країни. Коли планується організація земельного референдуму, наразі невідомо.

UA