Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42

Як продати частину квартири чи будинку?

Право власності – невід'ємне право, встановлене та захищене Конституцією. Чинне законодавство України свідчить, що кожен має право вільно розпоряджатися, користуватися та володіти своєю власністю, у тому числі й продати його.

Якщо квартира чи будинок належать лише одній особі, то їх продаж не викличе будь-яких труднощів. Труднощі виникають у тих випадках, коли квартира чи будинок належать з права власності одразу декільком особам. 

Як продати частину квартири чи будинку?

 Загальна пайова та спільна спільна власність

Якщо будинок чи квартира з права власності належать одразу кільком особам, то цьому випадку йдеться про спільну власність. Чинне законодавство передбачає 2 види спільної власності:

  • пайова;
  • спільна.

При частковій власності частки власників чітко визначені. Наприклад, квартира належить одразу 3 особам, частка кожного з яких становить 1/3. Найбільш поширеним випадком виникнення спільної часткової власності є отримання спадщини одразу кількома особами.

Важливо знати про те, що частки у спільній власності можуть бути не рівними. Наприклад, один може володіти 2/3 частиною квартири чи будинку, а другий лише 1/3 частиною.

Супутні послуги

Закон говорить, що якщо частки у спільній частковій власності не визначені, вони вважаються рівними.

Продати частку у спільній частковій власності набагато легше, оскільки її розмір чітко визначено.

При спільній сумісній власності частки кожного з власників не визначено. Найбільш поширеним прикладом є загальна власність подружжя. У цьому випадку знову ж таки закон говорить, що частки вважаються рівними і при розділі кожен з власників отримає рівну частку.

Продаж частки у спільній сумісній власності складніша процедура, оскільки вимагає попереднього визначення частки та її оцінку.

Продаж частки нерухомості як у пайовій, так і у спільній власності має низку особливостей, які слід врахувати, оскільки чинне законодавство України передбачає певні правила укладання угоди, за недотримання якої продаж нерухомості неможливий. 

Чи можна продати частку у житловому будинку без згоди співвласників?

Це питання цікавить багатьох, особливо у випадках, коли між власниками є суперечка щодо можливості продажу нерухомого майна.

Чинне законодавство свідчить, що власник має право продати свою частку навіть без згоди інших співвласників. Але в той же час слід дотримуватись певних правил укладання угоди. Зокрема, інші власники житлового будинку мають право купівлі частки, що продається. Відповідно, в першу чергу необхідно повідомити їх про бажання продати свою частку.

Компанія Документи радить дотримуватися наступних простих правил під час продажу частки в житловому будинку або квартирі:

  • слід сповістити інших власників будинку чи квартири;
  • оповіщення необхідно скласти у вигляді офіційного листа та надіслати на їх адресу рекомендованим листом або ж вручити безпосередньо їм про вимагати підпис на другому примірнику документа як доказ факту отримання оповіщення;
  • у листі слід зазначити термін можливості придбання частки, що продається: згідно з вимогою законодавства цей термін становить 1 місяць, але за бажанням власника він може бути продовжений. Наприклад, у листі можна зазначити, що інші власники мають право придбати частину квартири або будинку, що продається, протягом 2 або 3 місяців з моменту отримання оповіщення;
  •  у листі слід також зазначити всі істотні умови угоди: вартість частки, порядок оплати, приблизні терміни укладання та реєстрації угоди тощо.

Якщо після закінчення зазначеного терміну ніхто із співвласників квартири чи будинку не побажав придбати частину, що продається, то його власник може спокійно укласти договір і продати свою частку будь-якій третій особі, яка не є співвласником майна.

Важливо також знати про те, що чинне законодавство та судова практика, що слоїлося, дають можливість придбати частку в примусовому порядку. Наприклад, якщо частка іншого власника незначна, то власник більшої частини може придбати частку у примусовому порядку, заплативши певну судом суму компенсації.

Як продати свою частину квартири?

Якщо частка у квартирі не визначена, насамперед слід її ідентифікувати. Тільки після цього можливе укладання угоди купівлі-продажу.

На практиці дуже часто трапляються випадки, коли співвласники квартири вирішують її продати. У цьому випадку продаж квартири цілком можливий лише за наявності згоди всіх власників. Якщо ж один із них проти укладання подібної угоди, то продати квартиру як єдиний об'єкт неможливо. У такій ситуації можна продати тільки частку в ній.

Чинне законодавство свідчить, що частки вважаються рівними, якщо інші частки не вказані у свідоцтві власності. Відповідно, при частковій власності можна легко визначити розмір частки кожного з власників, навіть якщо вона не вказана у реєстраційних документах. Але часто між власниками виникає суперечка. У цьому випадку суперечність підлягає вирішенню в судовому порядку.

При продажу квартири також діє принцип переважне право покупки, про яке йшлося вище. Слід сповістити інших власників і чекати на закінчення терміну, вказаного в тексті оповіщення.

Етапи продажу частки нерухомості

Переважне право купівлі діє у всіх випадках, коли йдеться про продаж частки у спільній власності незалежно від того, спільна це власність чи пайова. Дане правило необхідно завжди дотримуватися; При цьому багато нотаріусів вимагають також надання письмової відмови інших власників від придбання частки, що продається.

Інший варіант продажу частки – її відділення, якщо, звісно, це можливо. Багато приватних будинках виділити частку цілком реально. Але в цьому випадку формується інший об'єкт, здійснюється оформлення нерухомості, видається свідоцтво про власність і, відповідно, отримання згоди інших власників не потрібно.

Остаточний етап продажу - укладання угоди у нотаріуса та реєстрація права власності на нерухоме майно.

Компанія Документи надає весь перелік послуг під час продажу частки у квартирі чи будинку. Звертайтеся, і наші досвідчені фахівці забезпечать повне оформлення угод з нерухомістю в найкоротший термін. Адже в таких випадках юрист з нерухомості просто необхідність.

UA