Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42
Замовити дзвінок Передзвонимо через 15 хвилин! +38 (048) 752-89-42

Як можна поділити майно без суду

При розлученні часто йдеться про поділ нерухомості. Якщо подружжя розходиться мирно, є варіанти, як поділити майно, не звертаючись до суду. Це називається договірне врегулювання. При такому варіанті поділу сторони мають можливість домовитися мирним шляхом та вирішити питання, не залучаючи суд і не витрачаючи зайві кошти на судову тяганину.

Розподіл майна

Маючи статтю Сімейного Кодексу України 64, можна стверджувати, що подружжя має право укладати між собою мирні договори. Майно – особиста власність подружжя, і вони мають право розділити його без залучення органів. Також, згідно з ч.3 ст.8 можливе залучення адвоката, який допомагатиме у врегулюванні питання розподілу нерухомості.

Розділ майна без залучення суду має переваги:

  • Колишнє подружжя економить час та кошти тим, що не звертаються до спеціальних інстанцій. Поділ у судовому порядку проходить набагато довше і вимагає вкладення коштів.
  • За наявності «проблемного» майна можна домовитися у мирному порядку, не залучаючи суд. Розділ такого майна в суді матиме невизначену перспективу.
  • У разі мирного договору є варіант відступу від рівності часток чоловіка та дружини.
  • Подружжя може поділити те, що суду не підлягає поділу.

Супутні послуги


Але все одно за мирного поділу бажано запросити нотаріуса та юриста для оформлення угоди.

Як іде поділ майна через суд

Відповідно до закону України, нерухомість та інше майно, нажите у законному шлюбі, вважається загальним, і при суді ділиться між подружжям порівну. Верховний Суд вніс деякі зміни до цього закону. Майно ділиться порівну тільки у тому випадку, якщо було придбано у період шлюбу між подружжям. І якщо буде доведено, що обидва брали участь у купівлі, тоді майно справді вважатиметься загальним. Це означає те, що якщо в Одесі, в Україні один із подружжя звертається до суду за розділом, він повинен буде довести, що матеріально брав участь у придбанні.

Якщо частки чоловіка та дружини рівні, суд може збільшити частку одного з подружжя, якщо інший відмовляється від утримання дітей. Тобто, якщо немає можливості чи бажання утримувати дітей без поважної причини, то належить менша частка спільного майна.

Яке майно ділиться

Спираючись на Сімейний Кодекс України, відомо, що поділ підлягає:

  • Все майно, яке купувалося в період шлюбу.
  • Обладнання професійних занять, придбаних для одного з подружжя.
  • Те, що належало одній із сторін до шлюбу, яке у шлюбі примножило свою вартість.
  • Банківські активи, вклади, зроблені на момент спільного проживання. Доходи із загального підприємства.

Що не можна ділити

  • Майно чоловіка або дружини, яке було придбано до шлюбу, або вчасно, але за власний кошт одного з подружжя. Наприклад, якщо дружина продала свій автомобіль і на виручені гроші придбала квартиру в шлюбі.
  • Не можна ділити також майно, яке оформлене як дарчене – не важливо, у шлюбі або до шлюбу.
  • Приватизована нерухомість та приватизована земля.
  • Усі речі особистого застосування.

Як захистити майно від розділу

Не завжди подружжя готове домовлятися мирним шляхом. Судові суперечки - Не рідкість. У разі виникає ризик таємного чи незаконного поділу майна. Перед розлученням деякі подружжя шукають будь-якої можливості, щоб залишити другу половину без майна. Найбільш відомий спосіб – оформлення фіктивної позики. Наприклад, подружжя розлучається, і чоловік, щоб не залишати дружині половину свого майна, звертається до знайомого юриста, який пропонує оформити фіктивну позику заднім числом. Після цього фіктивний кредитор звертається до суду. Боржник підтверджує факт позики великої суми грошей для придбання сімейного особняка. Суд ухвалює розділити борг порівну за рахунок наявності спільного майна. Чоловік погоджується, зменшує частку подружжя, в результаті подружжя залишається ні з чим. Як убезпечити себе від такої ситуації?

Фахівці одеської контори «Документи» радять включитись у процес. Потрібно довести суду, що позика була оформлена фіктивно, і жодних особняків чоловік не купував. Потрібно довести те, що не було факту передачі коштів, і частку подружжя спеціально значно зменшили. Дружині потрібно включитися в процес як зацікавлена особа. Є можливість припинити судовий процес, взяти перерву.

Наступний етап – треба довести фіктивність правочину. Адвокати допоможуть зібрати докази, факти та відомості про те, що чоловік не позичав гроші. Якщо у чоловіка не буде вагомим доказом того, що кредитор передавав йому конкретну суму, суд обов'язково це врахує.

Необхідні умови для розділу

Майно можна ділити:

  • Перебуваючи у законному шлюбі.
  • Під час шлюборозлучного процесу.
  • Після того, як шлюб було розірвано.

Якщо подружжя обирає договір мирним шляхом, вони самі вирішують, як ділити майно, в результаті звертаються до нотаріуса. Інакше подається позов до суду.

Є нюанс – майно потрібно ділити під час розлучення чи одразу після нього. Через три роки ділити через суд неможливо.

Якщо майно не підлягає поділу, один із подружжя може запропонувати грошову компенсацію іншому чоловікові. Особливо, якщо у сім'ї є діти. Якщо сім'ї є борги, кредити великі суми, вони також можна розділити порівну.

Як поділити квартиру

Щоб розділити квартиру, подружжя має надати заяву до суду, а також документи – оригінали та копії:

  • Паспорт та ідентифікаційний код.
  • Договір купівлі-продажу квартири.
  • Свідоцтво про шлюб або документ про розірвання шлюбу.
  • Довідка про сплату судового збору.
  • Документи з БТІ.

Важливо! Документи подаються до суду, що знаходиться в одному районі з квартирою, а не за місцем прописки.

Як поділити будинок

Розділ будинку в Україні мало чим відрізняється від процедури поділу квартири, але все ж таки є деякі нюанси. Той самий пакет документів, тільки до нього додається технічний паспорт будинку і документ на право власності. Нюанс полягає в тому, що при розділі квартири подружжя отримує конкретну суму грошей, то будинок можна розділити реально. Тобто з одного будинку зробити дві окремі квартири з окремою поштовою адресою. Для цього суд має провести будівельно-технологічну експертизу, яка допоможе виявити можливості перебудови будівлі на два окремі входи. Якщо таке рішення є неприйнятним для сторін, суд оцінить будинок і запропонує учасникам спору конкретну суму.

Як розділити земельну ділянку

Як і нерухомість, земельна ділянка може бути розділена в натурі, або виплатою рівних часток. Нюанс полягає в тому, що приватизована на одній із сторін ділянка не ділиться. Але це спрацьовує не завжди. До 2012 року у Сімейному Кодексі було зазначено, що приватизована земля ділиться при розлученні порівну. Є ще одна особливість - земельна ділянка належить одному з подружжя, на якому стоїть спільно нажитий будинок. Якщо цей будинок підлягає поділу, відповідно ділиться і ділянка.

Розділ боргів та кредитів

Неприємне – ділити борги та кредити. В Україні ще не вироблено точного механізму поділу в подібних ситуаціях. Але є певні правила:

  • У випадку, якщо речі або нерухомість купувалась за кошти в період шлюбу, означає платити за нього подружжя порівну.
  • Якщо ж річ придбалася до шлюбу, а у шлюбі кредит погашався загальними грошима, то після повного погашення кредиту другий чоловік має право на половину придбаної речі чи нерухомості.
  • Якщо ж майно придбав чоловік у особистих цілях і сам оплачував кредит – це лише його власність.
  • Якщо купувалась річ для сім'ї, але платив хтось один із подружжя, то річ ділиться навпіл, плюс чоловік має право вимагати половину вартості.

Компанія «Документи»

Грамотно допомогти у розподілі та супроводжувати до кінця угоди допоможуть юристи з нерухомості з компанії «Документи». Великий досвід роботи, практика співробітників допоможе клієнтові.

Звернення до юридичної компанії дозволить клієнтам:

  • Без проблем вирішити спірні ситуації, не втягуючись у серйозний скандал.
  • Убезпечити себе від помилок під час поділу майна.
  • За допомогою юристів правильно провести оцінку квартири, будинку, автомобіля та іншого майна.
  •  Швидко та спокійно оформити угоду, не витрачаючи при цьому нервів та часу.

Угоди щодо нерухомості досить складні, вимагають професійної підготовки та певних знань. Документація, яку слід правильно оформити, договору. Фахівці допоможуть правильно оформити документи та прискорити процес поділу майна.

UA